קבלני ביוב

קבלני ביוב הם בעלי המקצוע שאותם נזעיק כאשר מתרחשת תקלה במערכת הביוב או האינסטלציה. כבר בשיחה הראשונה עם קבלן הביוב תשמעו מושגים ומונחים שאת רובם לא תכירו. כדי שתוכלו לנהל שיחה עניינית עם קבלן הביוב, הכנו לכם מילון של מונחים ומושגים. אז רגע לפני שאתם מזמינים קבלן ביוב, כדאי לקרוא ולהבין את המושגים הנפוצים בעולם האינסטלציה.

מלא פרטים ואנו מתקשרים

 

קבלנו ביוב – שמונה מושגים שחשוב להכיר

אינטרפוץ  זוהי מילה שמקורה בשפה הגרמנית והכוונה היא לברז המים המותקן בתוך הקיר כאשר המנגנון של הברז אינו גלוי, הוא מותקן בתוך הקיר ואליו מתחברת ידית הברז כחלק חיצוני.

כל אינטרפוץ מתחבר לצנרת המים בשתי כניסות, כניסה אחת למים החמים וכניסה שנייה למים הקרים, יש סוגים שונים של אינטרפוץ המובדלים אחד מהשני במספר יציאות המים שהברז מוציא.

ביובית זוהי משאית מיוחדת המיועדת לפתיחת סתימות בביוב, לניקוי קווי המים, לשאיבת הצפות ועוד. על המשאית  מורכבת משאבה בעוצמה גבוהה ועל ידה מכל המיועד לאגירת המים. באמצעות צינור מים ארוך מזרימים מים בעוצמה גבוהה אל תוך צנרת הביוב או ששואבים את מי השופכין אל תוך המכל, ובלחץ המים הסתימה נפתחת.

בור ספיגה הוא בור במיועד לאיסוף מי השופכין ופסולת הביוב. באזורי המגורים כבר לא משתמשים בבורות ספיגה, אך במפעלים תעשייתיים, החוק מחייב להתקין בורות ספיגה, נוסף לחיבור של מערכת הביוב במפעל אל מערכת הביוב העירונית. את הבור מרוקנים אחת למספר שבועות באמצעות ביובית.

נוזל לפתיחת סתימות הוא תכשיר המשווק על מדפי הסופרמרקט או בחנויות לחומרי הבניין שמטרתו לפתוח סתימות בצנרת הביתית באמצעות חומרים כימיים. לא מומלץ להשתמש בחומרים אלו ומאחר והם עלולים לגרום לנזקים לצנרת.

 ספירלה הנקראת גם נחש או משחולת זהו צינור מתכת ארוך וגמיש שאותו מכניסים אל תוך הצנרת במטרה לפתוח סתימות. באמצעות הספירלה אפשר להגיע גם אל סתימות הנמצאות בעומק הצנרת בלי לשבור את הקיר ולפתוח את הצנרת. משחולת זוהי ספירלה חשמלית, הנחשבת לספירלה איכותית ומקצועית מאוד.

צנרת זהו כינוי למערך מורכב של צינורות הנמצאים בתחת למרצפות או במעבה הקירות. יש צנרת מיוחדת למי השופכין ויש צנרת מיוחדת למים הנקיים, צינורות שבהם עוברים המים הקרים וצינורות שבהם עוברים המים החמים. יש סוגים שונים של צנרת, בעבר נהגו להשתמש בצנרת ברזל שנשחקה והחלידה כעבור שנים, כיום משתמשים בצינורות מפלסטיק הנחשבים לעמידים יותר.

ניאגרה זהו מכל הדחה הנמצא מעל האסלה. הניאגרה מכילה כשישה עד תשעה ליטרים מים השוטפים את האסלה לאחר השימוש בה ומזרימים את הפסולת אל צנרת הביוב.

אסלה תלויה היא אסלה התלויה אל הקיר ואינה מחוברת אל הרצפה. באסלה סמויה הניאגרה נמצאת במקום מוסתר, בדרך כלל בתוך הקיר, ועל הקיר נראים רק כפתורי ההדחה. אסלה תלויה היא אסלה יפה ומעוצבת, קל מאוד לנקות אותה, אך עלות התיקונים שלה גבוהה יותר מאשר באסלה רגילה.